Czy warto zapisać się na IPO Newag? Oferta publiczna Newag.

14 List

Cudofix postanawia iść za ciosem i tym razem myśli nad IPO Newag. Jakie są wasze opinie? Czy opłaca się zapisywać na akcje Newag w ofercie publicznej? Cudofix ma swoje przemyślenia choć gra na debiutach to dla niego nowość.

Strategicznie założyłem składanie zapisów na IPO aż do pierwszej stratnej oferty. Traktuję to raczej jako ciekawe doświadczenie i zabawę. Redukcje są dużym minusem tej zabawy.

Zapisy na IPO Newag ruszają jutro. Cudofix zapisze się od razu po powrocie niewykorzystanych środków z IPO Mercator Medical. A wy zapisujecie się?

Komentarzy 77 to “Czy warto zapisać się na IPO Newag? Oferta publiczna Newag.”

 1. MAJKELOS @ 7:56 pm #

  Redukcja to wzrost prawdopodobieństwa „nie-straty” do bliskio 100% minusem jest raczej masa zysku

  • Kris @ 1:51 pm #

   Zarząd spółki NEWAG S.A. („Spółka”) informuje, iż Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”) na podstawie Uchwały nr 1380/2013 z dnia 2 grudnia 2013 roku postanowił dopuścić do obrotu giełdowego na rynku podstawowym GPW następujące akcje zwykłe na okaziciela Spółki, o wartości nominalnej 0,25 zł (dwadzieścia pięć groszy) każda:

   • 20.700.000 (dwadzieścia milionów siedemset tysięcy) akcji serii A,
   • 4.140.000 (cztery miliony sto czterdzieści tysięcy) akcji serii B,
   • 20.160.000 (dwadzieścia milionów sto sześćdziesiąt tysięcy) akcji serii C.

   Wytłumaczy mi ktos , dlaczego tak jest , ze dzień przed debiutem akcje tyle kosztuja, mam juz maklera dwa lata, a dopiero to zauwazyłem. Pewnie po tyle ich dokupic nie mozna.
   Dzieki za odpowiedź.

 2. 9 @ 8:50 pm #

  Jakubas poczestuje akcjami odwrotnie do pkp cargo 🙂

  • soku@o2.pl @ 10:00 pm #

   Jeśli wszyscy napiszemy cudifixowi, że się zapisujemy na Newag, to jego kontrariańskie podejście sprawi, że on się nie zapisze 😛

   • MAJKELOS @ 8:44 am #

    nieprawdopodobny zbieg okoliczności: 21.11 debiut Mercatora,(raczej wysoki – wszystkie media to zauważą) a zapisy na Jakubasa do 22.11!!!!!! Jest dla mnie pewne w związku z tym, że cena Jakubasa będzie maksymalna, czyli 19 zł. 60.000.000 to w sumie również bardzo mała oferta dla indywidualnych, redukcje będą też spore, debiut pewnie też będzie zyskowny (zgra się znowu przypadkowo z rajdem św. Mikołaja.

 3. Konrad Milczarek @ 8:44 am #

  IMHO nie warto. Można niewiele zarobić, ale ryzyko dużej straty jest spore. W przypadku Mercatora zapisy inwestorów indywidualnych nastąpiły po ustaleniu ceny i zapisach inwestorów instytucjonalnych, było z góry wiadomo że oferta nie będzie fiaskiem. Tutaj tak nie jest, a nie mamy w zamian za to żadnych benefitów (jak redukcja w stylu „akcjonariatu obywatelskiego”, czy dyskonto).

  —-Wszelkie moje opinie nie stanowią rekomendacji—

  • MAJKELOS @ 8:49 am #

   Konrad, nie ma szans na straty. Nie teraz, zbyt wiele okoliczności około-rynkowych i samych rynkowych sprzyja debiutom. I nie ma żadnego znaczenia czym się zajmuje spółka, jakie ma perspektywy, jakie zyski itp, itd. Nikt na to nie spojrzy. Przypomnę „młodzikom” jakie były reakcje inwestorów w latach 90-tych, kiedy spółka ogłaszała nową emisję, albo split:: co najmniej 2 OK z rzędu

   • Konrad Milczarek @ 8:59 am #

    Pytanie, czy jeżeli giełda będzie rosła, to nie większy zysk (w skutek braku redukcji) w stosunku do ryzyka osiągniesz inwestując na giełdzie? Z drugiej strony, gdyby zdarzyło się, że będą spadki, to redukcja będzie niższa.

    —-Wszelkie moje opinie nie stanowią rekomendacji—

   • sai @ 2:30 pm #

    nie wiem czy wiesz kolego ale akcje z oferty mozesz sprzedac dopiero po 12 miesiacach..wiec co mi po debiucie wazne jaka bedzie przyszlosc spółki

   • cudofix @ 5:57 pm #

    Można sprzedać w dniu debiutu. Blokada dotyczy p. Jakubasa i innych obecnych akcjonariuszy. Oni nie mogą sprzedawać akcji.

 4. Ralph @ 10:28 am #

  Ja się skuszę chociaż podejrzewam że niestety tutaj też będzie spora redukcja ( myślę że w granicach 60-80% ) więc trzeba zamrozić dość dużo gotówki aby nie zostać z akcjami wartymi kilka tysięcy

 5. Netoperek @ 5:04 pm #

  Dręczy mnie jedno , Jakubas oddaje papier ze spółki i nic z tego do tej spółki nie trafi ,żadnego rozwoju , różnica z Mercatorem , który się chce rozwijać dzięki zdobytej kasce zasadnicza , Pytanie Jakubas się powoli ewakuuje? Jakie macie zdanie ?

  • robert @ 9:59 pm #

   Też bym sprzedał jak zapłacił 30 mln a wyjmie 300mln. Może spółka nie potrzebuje kasy na rozwój, płynność jest dobra, kontrahenci duzi i wypłacalni, za cześć sprzętu płaci Unia, to może pan J. potrzebuje na innych frontach kasę.

 6. Ferdek @ 9:44 pm #

  Witam, z tego co znalazłem w prospekcie to wartosc jednej akcji przy 45 mln akcji to jedyne …………..6.96 …….troch to sie różni od ceny IPO ????

 7. TimR @ 12:57 am #

  Jakubas idzie po gotówkę, co oznacza że idzie na zakupy! A czy czasem nie należy spojrzeć w inną stronę rynku, tam gdzie mu ostatnie zakupy niewyszły?

  • soku@o2.pl @ 5:12 pm #

   No ciekawe! Dziś w Warszawie zapalił się pociąg Siemens Inspiro wyprodukowany przez Newag 🙂 Zabawny zbieg okoliczności, czy może teoria spiskowa? Macierewicz nam to wkrótce wytłumaczy.

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Siemens_Inspiro

   • MAJKELOS @ 8:57 am #

    żądna teoria spiskowa. Nie miał się kiedy zapalić, tylko wtedy, kiedy trwa oferta producenta!!!!!. I jeszcze bufetowa wycofała wszystkie składy z eksploatacji!!!!! Może Jakubas słabo płacił ratuszowi? Tak jak pisałem: albo zmniejszenie redukcji, albo cena na dolnych widłach, taki cel podpalenia

 8. Piciu55 @ 9:15 pm #

  Newag firma zajmuje sie budowa wagonów dla metra w Warszawie? chyba nie tego co dziś się zapalił? Podobnie jak jeden z przedmówców uważam, że to duże ryzyko. Cudofix idzie jednak za ciosem i kupuje do pierwszej wpadki. To wartościowa informacja.

 9. gyt @ 3:07 am #

  Te wagony dla metra robi w konsorcjum. Więc taka wspólna odpowiedzialność.

  Natomiast wiele wskazuje na to, że problemem dzisiejszej awarii był brak testów. Przynajmniej tak wypowiadał się ekspert, który twierdził, że w Niemczech i Francji każdy nowy pociąg przez 3 miesiące jeżdzi na pusto bez pasażerów i wtedy różne rzeczy wychodzą.

  Natomiast w Warszawie po prostu testy idbywały się na pasażerach.

  • MAJKELOS @ 7:21 am #

   NIC NIE DZIEJE SIĘ BEZ PRZYCZYNY. Pożar w metrze to mniejsza redukcja, czy nie tak?

   • soku@o2.pl @ 9:40 am #

    hehe zapisy na Energę od 19/11 do 02/12, czyli trzeba wybierać Newag albo Energa 🙂 cena 20zł

   • gyt @ 10:56 am #

    Na pewno nie jest to dobra informacja. Wszystko moim zdaniem zależy teraz od komunikatów spółki. Przypomnę, że Siemens już się wypowiedział (kilka godzin po), natomiast od Newagu nie mamy jak narazie żadnej informacji, a pytań trochę, choćby to co dalej z tym i jak on wpłynie na podane wyniki. Problemy zawsze mogą się zdarzyć, natomiast inwestorowi wiele mówi, jak spółka je rozwiązuje, a na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć.

 10. łukasz @ 10:52 am #

  dzień dobry,witam wszystkich,otóż na początek coś o MERCATOR MEDICAL,spółka wyjątkowa pod każdym względem tzn niezwykle rentowna o jasno określonych planach inwestycyjnych,mądrze zarządzana i do tego dywidendowa o zdrowych podstawach,inwestorzy to docenili,popyt 50 krotnie przewyższył podaż w IPO,to z kolei jest sygnałem że cena na debiucie powinna oscylować w granicach 27zł za walor ponieważ ilości otrzymane przez inwestorów są wręcz śladowe(po parę szt}po drugie;zarząd jest objęty zakazem sprzedaży przez conajmniej rok po trzecie instytucje które nabyły akcje też nie będą sprzedawać a więc cena 27zł jak najbardziej realna,a teraz coś o NEWAG,MAMY JESZCZE CZAS DO PIĄTKU,te parę dni b nam się przydadzą do podjęcia ostatecznej decyzji-wchodzimy czy nie,na ten moment mówię TAK ale poczekajmy do piątku

  • gyt @ 11:23 am #

   Wszystko zależy od tego czy ten popyt wynikał z tylko lewarowania czy nie. Jest jedna taka spółka, która miała podobną redukcję (debiut był w połowie 2007), co się później okazało z lewarowania kredytami własnego banku i dzisiaj inwestorzy mają sporą stratę.

   • piotr @ 1:20 pm #

    masz na myśli LC CORP i Getin który udzielał kredytów na zakup akcji? nie myl proszę pojęć MM to nie jest LC CORP, a poza tym żadne banki nie dawały kredytów na zakup MERCATORA i z tego co mi wiadomo na NEWAG też takich kredytów nie przewidziano

   • gyt @ 3:15 pm #

    Do „piotra”:
    Bardziej mi chodziło o to, żeby nie stosować prostej równości, zakładającej, że duża redukcja przy zapisach jest tożsama z bardzo udanym debiutem.
    Nic więcej.

  • MAJKELOS @ 11:28 am #

   IMO wchodzić należny we „wszystko co się rusza i na drzewo nie ucieka”. A ja nawet na drzewie też bym dorwał i kupił. Mercator da zysk, Newag pewnie też (mniejszy). Te wieści pójdą w świat, już nasze słonce Peru o to zadba
   Zwróćcie uwagę, że większość jest ostrożna, ma obawy, wynajduje coraz to nowe argumenty aby nie kupować (patrz komentarze tutaj przed zakupem Mercatora.” Kupuj, kiedy się boją” ja ładuje pod korek licząc się z redukcją, Newag i Energe jak najbardziej

   • piotr @ 1:23 pm #

    MAJKELOS PODZIELAM TWOJĄ OPINIĘ,na parkiecie też jestem już ponad 20 lat i pamiętam czasy o których piszesz,trzeba wykorzystać ten moment i zarabiać i nie pytać dlaczego bo to mija się z celem-jest okazja to się podłączamy i zarabiamy

   • gyt @ 2:57 pm #

    Bez obrazy, ale widać, że mało kto z Was, nawet pobieżnie przeczytał prospekt, tam jest wszystko podane!

   • soku@o2.pl @ 3:20 pm #

    jest info

    http://stooq.com/n/?f=813933

 11. piotr @ 5:32 pm #

  na INTERII.PL jest info o kontrakcie wartym 1,6 mld na 20 pociągów dla PKP INTERSITI, jest dobrze,można kupować NEWAG

  • gyt @ 8:02 pm #

   Tylko jedna rzecz, to wartość kontraktu dla konsorcjum, pytanie:
   ile z tego tortu dostanie?

 12. Netoperek @ 5:35 pm #

  Piszecie o redukcji na Newagu a kto czytał zaproszenie p.Jakubasa dla indywidualnych ?
  With arms open

 13. AroY @ 9:32 pm #

  Jakiej redukcji spodziewacie się Panowie?

 14. misseer @ 5:04 pm #

  Spodziewam się redukcji 55-65%
  Pkp cargo ktoś cały czas kupuje 84 zł dziś było za akcje
  Teraz kupią producenta wagonów, serwisanta lokomotyw i mają komplet:))
  :***

  • Dziwek @ 9:57 pm #

   Głupi jestes misseer!!
   Debiut Newagu pokrywa sie z energa.
   Po co mrozie kase w niepewnym Newagu, jak energa NA PEWNO DA ZAROBIC???
   Ynwestor Ciebie nie ma co debilu!!!
   Głupi jestes jak but!!
   Debilu ty jeden!!!
   Głupku!!!
   Debilu glupi!!!

   • maryjan @ 7:13 am #

    super, mniejsza redukcja a NEWAG i tak ludzie kupią po ostatnich newsach że znowu podpisali kontrakty – przyszły rok mają praktycznie zakontraktowany w 100%

   • marcin22 @ 7:58 pm #

    widzę, że frustracja dopada przy braku kasy na oba debiutu:) Doświadczony inwestor z mnóstwem zapasu gotówki.

   • kris @ 11:31 pm #

    skąd ty się baranku boży zerwałeś…tu inwestorzy piszą komentarze…nie motłoch…pisz swoje wypocinoposty na pudelku…

  • marcin22 @ 8:18 pm #

   siemens lobbował za udostępnieniem Cargo dostępu do niemieckich trakcji. Dodatkowo animują lidera na rynkach nowej europy (Słowacja, Ukraina…) w którym będą mieli swoich ludzi. Jeśli będą skupować NEWAG jak skupują CARGO to można w niego wejść. Nie jest prawdą, że całość tzn. 200 mln pln Jakubas chce wpompować w fundusz, przypominam, że planowana jest budowa nowej lakierni.

 15. Ralph @ 10:13 pm #

  Pieniądze z tej emisji ( ok 400 mln ) pan Jakubas planuje zainwestować w swoje nowe dziecko na rynkach finansowych a mianowicie zamierza założyć fundusz inwestycyjny i to ma być jego wkład wynoszący ok 20% , Fundusz ma startować z portfelem wynoszącym ok 2 mld zł

  • Pan Janusz @ 7:26 am #

   Przepraszam, tez jestem zainteresowany zarobkiem na giełdzie.
   Skad wziąć pieniadze na inwestycje?
   Skad macie???
   Pożyczyć z banku czy sprzedać auto? 😉
   Dziekuje za odpowiedzi

   • mikimol @ 4:29 pm #

    Puszki zbierać albo na tuptusia

  • Pan Jan @ 7:28 am #

   Przepraszam, tez jestem zainteresowany zarobkiem na giełdzie.
   Skad wziąć pieniadze na inwestycje?
   Skad macie???
   Pożyczyć z banku czy sprzedać auto? 😉
   Dziekuje za odpowiedzi

   • Pan Jan @ 7:31 am #

    I jeszcze jedno, kiedy po jakim czasie od zakupu przysyłają akcje do domu?

   • Pan Jan @ 8:49 am #

    Przepraszam, jeszcze jedno pytanie: czy akcje są wysyłane pocztą polską czy można je odebrać w paczkomacie? do 17 jestem w robocie i nie wiem czy stara może odebrac w moim imieniu

 16. kafar @ 9:26 am #

  do „dziwek”widzę i czytam że kawał chama z ciebie pier dolca i buraka,słuchaj cwelu we wszystkie dziurki dymany nie obrażaj mądrzejszych od ciebie pos rany debilcu,buda psie i waruj

 17. Janusz @ 11:27 am #

  Witam, czytając wasze posty też dochodze do wniosku ze jednak warto zakupić troche akcji Newagu z op. Tylko mam mały problem a mianowicie dziś wysłałem zlecenie odkupienia funduszy inwestycyjnych i nie wiem czy do piątku mi wejdą na konto.
  Nie wiem może jest możliwość zapisania się na oferte bez funduszy na koncie które by prawdopodobnie w poniedziałek weszły?? Czy w ogóle nie ma możliwości wtedy zakupu ?

  • Janusz @ 11:29 am #

   PS nie sugerujcie sie moim nickiem bo nie mam, nic wspólnego z tym osobnikiem nademna.

   • Konrad Milczarek @ 11:50 am #

    Nie ma opcji, żeby zakupić akcje nie mając gotówki. Chyba, że dostanie się gotówkę z kredytu, ale tak czy siak trzeba mieć gotówkę. Może być do północy ostatniego dnia zapisów.

    –Wszelkie moje opinie nie stanowią rekomendacji–

   • Konrad Milczarek @ 11:53 am #

    Chodzi oczywiście o zapis w większości IPO, normalnie akcje można kupić też za należności, czy nawet z OTP, za obietnicę wpłaty gotówki w ciągu 3 dni.

    –Wszelkie moje opinie nie stanowią rekomendacji–

 18. Alik kot @ 11:50 am #

  Przeczytałem coś takiego: „Jak wyjaśnił na konferencji dyrektor finansowy Newagu Bogdan Borek, nie będzie limitów na akcje dla inwestorów indywidualnych.”
  http://pulsinwestora.pb.pl/3418555,63359,newag-wjezdza-na-gpw
  Wyżej koledzy piszą o redukcjach, wiec jak ma być ?

  • adc @ 12:27 pm #

   Po pierwsze – przeczytaj prospekt, po drugie przeczytaj prospekt, po trzecie przeczytaj prospekt.

   • Alik kot @ 1:38 pm #

    Masz rację, coś mnie zaćmiło 🙂 Limit to limit, a redukcja to redukcja.

 19. Konrad Milczarek @ 11:52 am #

  Zaczynam się jednak zastanawiać nad umiarkowanym wejściem w Newag. Czy to dobrze, czy źle to się okaże (albo można powiedzieć, że zawsze źle, bo jak się uda, to wejdę za za mało, a jak się nie uda, to po jakie licho wchodziłem?).

  –Wszelkie moje opinie nie stanowią rekomendacji–

 20. Lukasz @ 8:06 pm #

  Witam,

  Może prozaiczne pytanie .. ale nie wiem, co dokładnie oznacza termin „cena maksymalna” w kontekście IPO lub co ważniejsze co wpływa na cenę ostateczną? Zna ktoś proces IPO od kuchni?

  Pozdrawiam

  • gyt @ 9:47 pm #

   Gdybyś przeczytał pierwsze strony jakiegokolwiek prospektu byś wiedział.

   • Lukasz @ 10:42 pm #

    gyt: gdy w mojej dziedzinie ktoś tak odpowiada na zadanie pytanie to jest zazwyczaj kiepski

  • gyt @ 12:34 am #

   Cieszę, że przyjmniej przeczytałeś komentarz, prawda, że nie bolało?

   • Lukasz @ 12:24 pm #

    Do prospektu też zajrzałem. Jeśli dobrze zrozumiałem zapis to jest to arbitralna decyzja Newag’u czy będzie to maks czy nie. Więc w sumie słabo widzę szansę na cenę poniżej minimalnej, bo niby dlaczego ktoś miałby sprzedać coś taniej niż może?

    Tak na marginesie, to gdzieś tu wyżej była dyskusja o tym, że jest limit dla inwestorów indywidualnych … moim zdaniem limitu nie ma a jedynie rekomendowana/prognozowana ilość akcji dla inwestorów indywidualnych.
    Tak na marginesie, to chyba fajny gość z tego Jakubasa. Ostatecznie mógł olać system i sprzedać wszystko inwestorom instytucjonalnym … no chyba, że im sprzeda taniej niż indywidualnym .. to wtedy jest szansa, że zmienię zdanie 😉

    Ja tam się mało znam ale 19pln to chyba dość wysoka cena, patrzą historię zysków.

 21. andre @ 12:06 pm #

  22 ostatni dzień zapisu. 29 przydział akcji Newagu przy redukcji kiedy zwrot niwykorzystanych środków. Kiedy na kincie oojawią się pieniądze które można wykorzystać do zakupu energi.

  • sai @ 2:26 pm #

   debiut debiutem ale czy czytaliście prospekt?? akcje z oferty można dopiero sprzedać po 12 miesiącach a jak wiemy chyba nie ida dobre czasy..

   • d.j. @ 3:06 pm #

    Jest lock-up dla sprzedającego akcje i dla pozostałych posiadających akcje.
    Dla nabywających w ofercie ? – nie przypominam sobie – czym w takim razie handlowano by przez te 12 miesięcy na giełdzie?

   • kos @ 3:34 pm #

    która strona prospektu ?

   • Lukasz @ 5:24 pm #

    wydaje mi się, że strona 167 … ale chodzi chyba tylko o akcje, które pozostaną w rękach akcjonariuszy sprzedających

  • trzeźwy umysł @ 5:47 pm #

   Aktualni akcjonariusze się zobowiązali a nie przyszli , czyli Ty ….. ale przy takim rozumieniu tekstu , to lepiej sobie odpuść to inwestowanie i bycie akcjonariuszem !!! 🙂 hahahhaa

   • trzeźwy umysł @ 5:48 pm #

    i jeszcze jedno … jeżeli ty artykuł na internecie nazywasz prospektem to całkiem odleciałeś 😉 hahahahahahha

 22. trzeźwy umysł @ 5:39 pm #

  ludzie skąd wy jesteście ? :/ gdzie nie wejdę to takie głupoty są pisane na tym blogu . To chyba jakiś zorganizowany hejt ??? , bo to nie może być na serio …. :/

  • sai @ 6:12 pm #

   hahaha no i są głąby…mądrale hahah napisz że coś jeszcze dobre to:)

   • trzeźwy umysł @ 6:27 pm #

    Z pamiętnika maszynisty:
    „Chce umrzeć spokojnie, we śnie – tak jak mój dziadek, a nie wrzeszcząc z przerażenia tak jak jego pasażerowie”

  • sai @ 6:36 pm #

   słabe:/

   • debiutant @ 10:39 am #

    Nie zapisuje się na akcje bo nie można ich sprzedać:/
    Bez sensu… po co debiuty?? Na Mercatorze zarobek żaden, tu nie można sprzedać… Ale syf…

 23. grubas @ 10:42 am #

  Na firmach z branży medycznej nie można stracić.
  Wczoraj rękawice dziś zapis na producenta szkieł kontaktowych (NEWag)
  Powodzenia życzę:))

 24. debiutant @ 10:43 am #

  To to też branża medyczna?
  Myślałem że oni tory kolejowe robią… :/
  Widocznie źle przeczytałem
  Dzięki

  • SqL84 @ 11:26 am #

   Czytam te posty i z wielu bije pesymizm. Newag zdrowa spółka, z perspektywą na potężne zamówienia, unia pieniążki szykuje. Szkoda tylko, że jest tak dobrze że nie będzie zajebiście, jeżeli rozumiecie co mam na myśli – tj. trudno będzie zaskoczyć czymś nadzwyczajnym, a obecna sytuacja i przyszły rok, mogą już być wliczone w cenę akcji.
   Mimo wszystko tłuszcza ruszy i pociągnie w górę, zachęcona sukcesem Cargo i Trakcji. Kupiłem Newag i jestem spokojny.
   Lock-up ? Dżizus nie za takie teksty powinien być ban. Jakubas ma lockup to dla nas pewnik że nie zbywał dużej akcji co miało by negatywny wpływ na cenę. Ale jak można w ogóle pomyśleć że indywidualny dostanie lockup ? Jaki jest sens IPO ? Kto by to kupił w takiej sytuacji ?
   Energa? tu już w ogóle nuda. Wystarczy spojrzeć na podobne spółki Enea, PGE,… bo niby dlaczego energa miala by zachować się inaczej niż branża, nawet nie jest liderem.

   Mercator Medical – kurna przespałem 😦

   • burek @ 12:29 pm #

    Ja też mam Newag i jest ok.

Zaproponuj komentarz (w przeciągu 45 dni nastąpi jego rozpatrzenie. Trolling, chamstwo, przejawy olbrzymiej głupoty i postawy roszczeniowenie nie będą tolerowane)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s